Rebozo – jemná péče o ženu nejen v těhotenství a při porodu

 

Rebozo je tradiční mexický šátek o délce dva až tři metry a šířce 60 až 80 centimetrů. V jihoamerické kultuře má všestranné použití. Ženy jej nosí jako běžnou součást svého oděvu, v domácnosti pak slouží i jako ubrus nebo přehoz. V těhotenství je využíván jako podpora rostoucího bříška, po porodu napomáhá zavinování dělohy a je nepostradatelným pomocníkem při nošení dětí. Pomocí reboza lze masírovat, protahovat a uvolňovat svaly a vazy celého těla, využívá se ale i k rituálním účelům.

 

Proč jsem si oblíbila práci s rebozem v průběhu těhotenství? 

Jedná se o velmi jemnou a neinvazivní techniku, která dokáže ženám v těhotenství ulevit od bolestí zad a pánve. V kombinaci s vhodnými cviky velmi efektivně napomáhá miminku zaujmout v děloze optimální polohu, která je předpokladem pro hladký průběh porodu. Práce s rebozem je jednoduchá. Po krátkém zaučení s ním zvládnou pracovat i partneři těhotných žen. Mohou tak šetrně opečovávat svou ženu, navazovat kontakt s miminkem a aktivně se podílet na přípravě k porodu. 

 

Jak využít rebozo během porodu?

I během porodu má rebozo široké spektrum využití. Jedním z nejčastějších důvodů dlouhotrvajícího nebo nepostupujícího porodu bývá špatné naléhání a vstupování hlavičky miminka do porodních cest. Pomocí technik rebozo a několika cviků je možné tento stav změnit. Jemné pohyby reboza navozují u rodící ženy pocit uvolnění a harmonie a tím pozitivně ovlivňují porodní proces. Dále je možné rebozo využít jako oporu bříška a zefektivnit tak sílu kontrakcí. Uvázáním reboza k žebřinám nebo porodnímu lůžku vytvoříme rodící ženě závěs, kterého se může držet v závěru porodu. Po porodu je pak rebozo ideální přikrývkou pro novorozence, zajistí mu tepelný komfort a možnost nerušeného bondingu na těle matky.   

 

Má rebozo uplatnění i v období šestinedělí?

V období šestinedělí je rebozo ideálním nástrojem pro zavinutí a zpevnění bříška. Podpoří se tak stahování dělohy a sníží se bolestivost s tím spojená. Zároveň je oblast bříška udržovaná v teple. V mnoha zemích je tradicí, že po skončení šestinedělí žena absolvuje tzv. rituál zavinování, někdy také nazývaný jako rituál zavírání kostí. Jedná se o přechodový rituál, který ženě napomáhá uzavřít jednu etapu svého života a vkročit do nové. 

Zaujal vás tento článek? Jste těhotná a řešíte nevhodnou polohu miminka? Trápí vás bolesti v zádech, v oblasti pánve nebo nepříjemné tvrdnutí bříška? 

Ráda byste využila rebozo během porodu, ale nevíte, jak na to? Kontaktujte mě, ráda zodpovím vaše dotazy.